Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Kazakistanda

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) yaklaşık 50 işadamı ile Kazakistan’a çıkarma yaptı.

Kazakistan’ın eski başkenti ve finans merkezi Almatı’da Kazak işadamları ile bir araya gelen GESİAD üyesi Türk işadamları Kazak meslektaşları ile iki ülke arasındaki ticari ilişkileri masaya yatırdı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki başkanlığındaki heyette, aralarında Kazakistan Fahri Konsolosu Hacı Boydak, GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem, İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol, Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Asaf Mehmetbeyoğlu ve Kayseri Ticaret Odası Meclis Başkanı Bekir Adıyaman’ın da bulunduğu 41 kişi yer alıyor.

Kazakistan Yatırım Ajansı, Kazak İşadamları Derneği (KAZKA) ve Almatı Sanayi ve Ticaret Odası işbirliğiyle Rixos Otel’de düzenlenen iş forumunda konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’nin sanayisi ve ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Kayseri’de bin fabrikanın bulunduğunu ve 150 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Özhaseki, şehirde üç organize sanayi bulunduğunu söyledi.

Kazakistan gibi zengin yeraltı zenginliklerine sahip olmadıklarının altını çizen Başkan Özhaseki sözlerine şöyle devam etti: “Kayseri halkı son derece başarılı ve Çalışkan insanların bir arada bulunduğu bir şehir. Dünya olarak çok hızlı bir değişim yaşamaktayız. ve bu değişim hayatın her alanında yaşanmakta. Bu değişimi bizim yakalamamız ve doğru anlamamız lazım. Aksi takdirde zamanı ıskalarız.” Kazakistan’ın ticaret hacminin 150 milyar dolar olduğunu ve Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin sadece 3 milyar dolarda kalmasının zamanı ıskaladığımız anlamına geldiğinin altını çizen Başkan Mehmet Özhaseki, Türk dünyasının çok zengin bir kültüre ve doğal kaynaklara sahip olduğunu vurguladı.

Kazakistan ve Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkilerde iyi bir işbirliği yaparak yoluna devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Özhaseki, ziyaretin amacının Kazak işadamları ile birlikte iş yapmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

HACI BOYDAK: İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ YETERSİZ

Toplantıya katılan Kazakistan’ın Fahri Konsolosu Hacı Boydak, yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın çok yetersiz olduğunu söyledi.

Kazakistan’ın, Türklerin Ata Yurdu olduğunu ve bu rakamın bu ilişkilere yakışmadığını ifade eden Boydak, ekonomide ve sanayide çift haneli rakamlara ulaşmak gerektiğini belirtti. Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye’nin 500 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediğini dile getiren Hacı Boydak, bunun için çok çalışılması gerektiğinin altını çizdi. Kazakistan’ın yatırım yapılması için son derece potansiyeli olduğuna vurgu yapan Boydak, dost ve kardeş iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde sanayici ve iş adamlarına büyük görevler düştüğünü hatırlattı.

KAZKA Başkanı Janıkulov: Türk ekonomisinin en büyük on ekonomi arasına gireceğine inanıyoruz

Kazakistan İşadamları Derneği (KAZKA) Başkanı Jumabek Janıkulov yaptığı konuşmada önümüzdeki yıllarda Türk ekonomisinin dünyadaki en büyük on ekonomi arasına gireceğine inandıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin 3 milyar dolar olduğunu belirten KAZKA Başkanı bu rakamın 10 milyar dolara ulaşmasının hayal olmadığını dile getirdi. Ticaret hacminin arttırılması için Kazak ve Türk işadamları olarak çok çalışmaları gerektiğine vurgu yapan Janıkulov, ticaret hacminin gelişmesinin Kazakistan için de son derece önemli olduğunu dile getirdi.

KINAŞ: TİCARET KÖPRÜLERİ KURMAYA DEVAM EDİYORUZ

Kazakistan’ın Türk işadamların en fazla yatırım yaptıkları ülkelerden biri olduğunu ifade eden GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş, TUSKON ve GESİAD olarak ülkele arasındaki ticaret köprüleri kurmaya devam ettiklerini belirtti. Kazakistan’ın gelişen ekonomisi ve büyüyen ticareti ile yatırım yapılması için son derece elverişli bir ülke olduğuna dikkat çeken Kınaş, Kazakistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini yeterli bulmadıklarını vurguladı.

Ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini de sözlerine ekleyen GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kınaş, bu konuda hep birlikte çalışılması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Öte yandan Kazakistan’da yaklaşık 10 senedir iş sektöründe faaliyetlerde bulunan Türk işadamlarından Birkan Karataş, Kazakistan’ın ticaret hacminin 150 milyar dolar olduğunu ve bu rakamdan Türk işadamlarına düşen payın sadece 3 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Kazakistan’ın maden ve yeraltı kaynakları bakımından son derece zengin olduğunu ifade eden Karataş, Türk işadamlarının özellikle enerji alanlarında yatırım yapması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir