Moody’s, 11 Türk bankasının kredi notunu değerlendirdi

Moody’s Yatırımcı Servisi tarafından yayınlanan açıklamada, 11 Türk bankasının kredi notunda değişikliğe gidilmesine gerekçe olarak, bağımsız kredi gücü üzerindeki baskılar ve bankaların reytinglerine yansıtılması gereken sistemik destek seviyesinin yeniden değerlendirilmesi gösterildi.

Moody’s’in not değişikliğine gitme kararının, Akbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankasi, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası’nı kapsadığı belirtildi.

Moody’s açıklamasında, “Türk bankalarının varlık kalitelerinin ve karlılıklarının zayıflaması ve likiditenin daralmasını bekliyoruz. Bankacılık sisteminin gelecekteki büyümesi piyasa finansmanına büyük ölçüde bağlı olacaktır. Bu da bankaların yatırımcı algısı ve piyasa dinamiklerine olan hassasiyetini artırmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Moody’s’in bu yıl Türkiye’nin yüzde 2,5, 2015 yılında ise yüzde 2,9 büyümesini beklediği kaydedildi.

Moody’s ayrıca Fed’in tahvil alımını azaltmasının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisinin, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik toparlanmanın finansman maaliyetlerini artırdığına, her iki faktörün de likidite daralmasına yol açabileceğine dikkati çekti.

Açıklamada, “Belirsizlik, Türkiye’nin hedeflenenin üzerinde seyreden enflasyonu, kur volatilitesi ve mevcut politik gelişmelerin etkisininde kaynaklanmaktadır” görüşü ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir