Patronların 2013 yılı Öngörüleri

Patronlar 2013 için neler öngörüyor?
Euro Bölgesi, ABD ve Ortadoğu kaynaklı riskler dışarıda tutulduğunda iş dünyasının 2013 beklentileri epey parlak. Yüzde 3-4 gibi büyümeleri yetersiz bulan işadamlarının yatırım için ortak önerisi gayrimenkul…

İş dünyasının ve finans piyasalarının önde gelen isimleri Para dergisi için ekonomiyi değerlendirdi. İşadamları, enerjiden turizme, inşaattan perakendeye, bankacılıktan borsaya beklentilerini paylaştı. Finans sektörünün isimleri ise piyasalardaki beklentilerini aktardı.

İşadamları ağırlıklı olarak 2013 için yüzde 4 büyümeyi yetersiz buluyor. İhracatın artmaya devam edeceğini öngörüyor, ekonominin yılın ikinci yarısından itibaren daha canlı bir yapıya kavuşacağını düşünüyorlar. Yeni yatırım alanı olarak ise enerji, tarım, turizm ve gayrimenkulü öneriyorlar. Neredeyse tamamı yatırımcılara gayrimenkul öneriyor. Bu noktada, çoğu işadamının aynı zamanda inşaat ve gayrimenkul şirketi olduğunu, konut projesi geliştirdiğini hatırlatalım.

2013 yılında da bol sıcak paranın devamı bekleniyor. Haliyle bu durumda döviz kurlarında düşüş, Türk Lirası’nda değer artışı gündeme geliyor. İşadamları dolar kurunun 1.75-1.85 bandında hareket edeceğini tahmin ediyor. Merkez Bankası politikalarının iç piyasayı rahatlatıcı olması gerektiğinin de altını çiziyorlar. Bu noktada faiz indirimi beklentisi hayli yüksek.

Bankacılar ise cari açığın 2013 yılında da önemini koruyacağını düşünüyor. Bilançoların daha iyi olacağı konusunda ise hemfikirler. Bankacılık çevreleri için en önemli sorunlardan biri de tahsili gecikmiş alacaklar ve takipteki krediler görünüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir