Şirketler, Her Hesap Döneminin En Geç İlk Üç Ayında Bağımsız Denetim Kuruluşu ile Sözleşme İmzalayacak

Enerji piyasasinda faaliyet gösteren lisans sahibi kişi ve şirketler, her hesap döneminin en geç ilk üç ayında o hesap dönemi için seçtiği bağımsız denetim kuruluşuyla sözleşme imzalamak zorunda olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun, “Enerji Piyasasında Faaliyet Gösteren Gerçek ve Tüzel Kişilerin Bagımsız Denetim Kuruluşlarınca Denetlenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayisinda yayimlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yönetmelik hükümleri uyarınca bağımsız denetim yaptırmak zorunda olan lisans sahibi tüzel kişiler, sertifika sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile yetki belgesi sahibi resmi ve özel şirketler, her hesap döneminin en geç ilk üç ayında o hesap dönemi için seçtiği bağımsız denetim kuruluşuyla sözlesme imzalamak zorunda olacak.

Seçilen bağımsız denetim kuruluşu, yapılan sözleşmenin bir örneğini, ilgili hesap döneminin Nisan ayinin 15’ine kadar Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumuna gönderecek. Sözlesme imzalandıktan sonra, sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılması durumunda bağımsız denetim kuruluşu sözleşmede yapılan değişikliklerin bir örneğini, değişikliklerin yapildigi tarihten itibaren 6 işgünü içinde Kuruma gönderecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir